STYL INDUSTRIALNY: JAK STWORZYĆ NOWOCZESNE I SUROWE WNĘTRZA W STYLU INDUSTRIALNYM?
CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ STYL INDUSTRIALNY?
salon i kuchnia W STYLU INDUSTRIALNYM
Styl industrialny charakteryzuje się surowymi, otwartymi przestrzeniami, wysokimi sufitami, bez wyraźnej granicy między poszczególnymi pomieszczeniami. Salon, kuchnia, domowe biuro, sypialnia przechodzą płynnie jedna w drugą stanowiąc jedno pomieszczenie. Cechą charakterystyczną są również wysokie stropy, które dają poczucie przestrzeni i umożliwiają zrobienie np. antresoli. Może być ona zamknięta, bądź otwarta, przeznaczona jako sypialnia lub miejsce do pracy. Zazwyczaj jedynie łazienka jest wydzielona.
Jednak industrialne wnętrza to nie tylko ogromne pomieszczenia, to także detale, proporcje i magia światła. Duże znaczenie ma światło naturalne dostarczane przez wielkie okna, przeszklenia jak i odpowiednio dobrane źródła światła sztucznego. Na suficie możemy zamontować czarne reflektory, dające punktowe oświetlenie, a nad stołem lampę z dużym metalowym kloszem, bardzo charakterystyczne są też pozbawione wszelkich dekoracji żarówki eksponowane na czarnych przewodach.
Ściany najczęściej pozostawione są w stanie surowym, bez tynku lub pokryte betonem architektonicznym, surową cegłą, drewnem. W stylu loftowym dobrze prezentuje się metal, widoczne elementy konstrukcyjne, tj. belki stropowe, legary i okablowanie w ciemnym kolorze, które nie jest ukryte pod tynkiem.
Meble w salonie industrialnym powinny być duże i ciężkie, np. wielki stół z solidnym stelażem i grubym blatem, meble wykonane z betonu, stali, najczęściej koloru czarnego. Jeśli chodzi o dodatki króluje tu minimalizm, czyli wszystko z umiarem.
Bardzo charakterystyczna w loftowej kuchni jest wyspa, która może pełnić rolę zarówno przestrzeni roboczej, jak i stołu. Meble mogą składać się z zamkniętych szafek, otwartych regałów, czy wiszących półek. Ważne jest, aby fronty były pozbawione zdobień i frezów.
Kolory charakterystyczne dla tego stylu
W loftowych wnętrzach przeważają neutralne barwy czerń, biele, beże i szarości, a także cegła w naturalnym odcieniu. Dla urozmaicenia przestrzeni i nadaniu jej charakteru można w dodatkach użyć mocniejszych kolorów (żółty, głęboka zieleń, granat), np. welurowa kanapa, fotel, dekoracyjne poduszki, itp.
5 charakterystycznych dodatków w stylu industrialnym
- okna bez zasłon, firanek, ozdób
- charakterystyczne lampy stylizowane na fabryczne
- metalowe regały
- minimalistyczna ilość dodatków
- meble i akcesoria w stylu retro o prostej, surowej formie z ograniczoną kolorystyką.
Okna w stylu industrialnym
Teoretycznie okna w tym stylu powinny zostać gołe”, jednak z praktycznego punktu widzenia ponieważ zależy nam także na prywatności możemy użyć zasłon w stylu industrialnym , czyli proste, skromne w kolorach szarości, brązu czy beżu, bez żadnych ozdobników, bądź też rolety lub żaluzje nadające wnętrzu przytulności.
Obrazy w stylu industrialnym
Na złagodzenie surowości stylu loftowego dobrym sposobem jest też sztuka. W stylu tym dobrze będą się komponować abstrakcje wykorzystujące elementy rdzy, czarno-białe fotografie czy grafiki, można także pójść o krok dalej i wybrać obrazy, które będą mocno kontrastowały z wnętrzem w stylu pop art.